Opuszczona ziemia

Abandoned Land
reż.Gilles Laurent/Belgia/2016/73 min.
Miejsce
Data
Czas
Iluzjon, sala Stolica
2017-05-14
12:00
Kinoteka, sala 2
2017-05-18
14:15

W 2011 roku w wyniku trzęsienia ziemi u wybrzeży Honsiu i wywołanego nim tsunami doszło do serii wybuchów w elektrowni jądrowej w Fukushimie. Katastrofa, porównywalna skalą do tej w Czarnobylu doprowadziła do poważnego skażenia środowiska i konieczności ewakuacji ludzi ze strefy wokół elektrowni. Życie w tym rejonie na chwilę zamarło, ale się nie skończyło. Na pustych ulicach w ewakuowanej okolicy niedaleko elektrowni nie ma co prawda żywego ducha, światła sygnalizacyjne nadal są czerwone i w znamienny sposób ostrzegają przed skażeniem, ale w domach nielicznych ludzi, którzy zdecydowali się powrócić do tej opuszczonej ziemi życie wydaje się biec zwyczajnie. Jest woda, prąd i telewizja. Jest życie towarzyskie, a ludzie posiadają wewnętrzny spokój. Niektórzy hodują warzywa we własnym ogrodzie, jednak inni nie ruszają się z domu bez urządzeń do pomiaru promieniotwórczości.

Mieszka tam też Naoto Matsumura, czyli słynny „ostatni człowiek z Fukushimy” – mężczyzna, który zdecydował się powrócić tu, aby nakarmić porzucone zwierzęta. Dla tych ludzi jedno jest jasne – zerwanie relacji z domem i z ziemią jest bardziej śmiercionośne niż najgroźniejsza choroba. Dlatego, pomimo ryzyka, wolą prowadzić spokojne życie w miejscu, z którym związani są od dzieciństwa. Obserwujemy, jak opuszczona, postapokaliptyczna przestrzeń po katastrofie w Fukushimie powoli wraca do życia i w mieście zostaje przywrócona równowaga.

Film to poetycki i obserwacyjny portret życia w czasach po katastrofie. To głęboko przemyślana analiza istoty ludzkiej egzystencji, w jej wzniosłym, przerażającym i melancholijnym aspekcie. Reżyser unika reporterskiego stylu. Brak tu wywiadów, tłumaczących powody i skutki katastrofy. Skupia się głównie na rejestracji obrazu i dźwięku, i to w nich szuka metaforycznych znaczeń. Film jest debiutem reżyserskim zafascynowanego Japonią Gillesa Laurenta, który zginął w ataku terrorystycznym w Brukseli w marcu 2016 roku. W dniu śmierci ukończył 95% filmu. Projekt dokończyła jego żona.        

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  73 min.
 • kraj/rok:
  Belgia/2016
 • reżyser:
  Gilles Laurent
 • zdjęcia:
  Laurent Fenart
 • produkcja:
  Centre Video de Bruxelles
 • wybrane festiwale i nagrody:
  IDFA Amsterdam 2016, MFF Kioto 2016

Inne filmy z sekcji

Klimat na zmiany

Ziarno: nieznana historia
SEED: The Untold Story
Punkt krytyczny. Energia OdNowa
The Tipping Point. Energy aNew
W imię zwierząt
In The Name of The Animals
Inne filmy z tagiem

# ekologia

Magia plonów
Mécanomagie
Morze jutro
Sea Tomorrow
Opuszczona ziemia
Abandoned Land
Kraina oświeconych
The Land of the Enlightened
Nie mrugaj – Robert Frank
Don't Blink – Robert Frank
Piękność jest bestią
Beauty Is The Beast
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera