La Chana

La Chana
reż.Lucija Stojevic/Hiszpania, Islandia, USA, 2016/92 min.
Miejsce
Data
Czas
Kinoteka, sala 3
2017-05-14
13:00
Kinoteka, sala 7
2017-05-18
16:15
Kinoteka, sala 4
2017-05-21
16:00

Film przybliża postać Antoniny Santiago Amador – zwanej „La Chana”, legendarnej cygańskiej tancerki, jednej z największych gwiazd flamenco. La Chana za sprawą niezwykłego poczucia rytmu, innowacyjnych rozwiązań i przede wszystkich pasji oddawanej w tańcu zyskała ogromne uznanie i popularność w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Reżyserka obrazuje intymny portret tej wielkiej artystki, przedstawiając tragiczne przyczyny jej zejścia ze sceny i wielki powrót po niemal dwóch dekadach nieobecności.

„Urodziłam się, aby tańczyć” – mówi La Chana. Jednak realizacja tego marzenia w patriarchalnej społeczności cygańskiej od początku nie była łatwa. Najpierw tańca na scenie zabronił jej ojciec. Możliwość rozwijania talentu miało zapewnić jej małżeństwo. Jednak tradycyjny podział ról i niepisane prawo podporządkowania kobiety mężczyźnie ograniczyło wybory życiowe artystki. Ale kiedy udawało jej się już stanąć na scenie, taniec był dla niej przestrzenią wolności – momentem, w którym mogła nareszcie poczuć się naprawdę sobą.

Tańcem La Chany zachwycił się m.in. Peter Sellers. Królowa flamenco zagrała w jego filmie The Bobo (1967). Reżyser chciał pomóc jej w karierze w Hollywood. Jednak La Chana niespodziewanie zeszła ze sceny u szczytu swojej kariery. Przyczyny tej decyzji odkrywa Lucija Stojevic w swoim filmie, wykorzystując bogaty materiał archiwalnych nagrań tańca cygańskiej królowej.

W filmie uczestniczymy w przygotowaniach La Chany do powrotu na scenę. Poznajemy tajniki jej stylu, przekazywane podczas lekcji dawanych adeptkom flamenco i obserwujemy jej relacje z najbliższymi – także społecznością cygańską, z której tradycji artystka czerpała całe życie w swojej twórczości. Przyglądamy się niezwykłemu hartowi ducha, który pozwala jej pokonywać kolejne przeszkody w drodze na scenę – tym razem ponad osiemdziesięcioletnia La Chana mierzy się z ograniczeniami własnego ciała.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  92 min.
 • kraj/rok:
  Hiszpania, Islandia, USA, 2016
 • reżyser:
  Lucija Stojevic
 • zdjęcia:
  Samuel Navarrete
 • produkcja:
  Noon Films SL, Deirdre Towers
 • wybrane festiwale i nagrody:
  IDFA Amsterdam 2016, Nagroda Publiczności VPRO MFFDA 2016

Inne filmy z sekcji

Doc Dance

Move! Taniec to życie
Move! Dance Your Life
Reset. Czarny łabędź
Reset
Dziewięćdziesięcioletnia dziewczyna
A Young Girl in Her Nineties
Inne filmy z tagiem

# feminizm

Piękność jest bestią
Beauty Is The Beast
Szkolny zeszyt z Afryki
Cahier Africain
Podcięte kwiaty, zielone liście
Fallen Flowers, Thick Leaves
Wyścig. Antropologia współczesnej pustyni
The Challenge
La Chana
La Chana
Idolki z Tokio
Tokyo Idols
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera