Moje drugie ja

Secondo Me
reż.Pavel Cuzuioc/Austria, Włochy, Ukraina/2016/80 min.
Miejsce
Data
Czas
Kinoteka, sala 3
2017-05-16
20:45
Kinoteka, sala 2
2017-05-17
17:30

Uroczy portret trójki szatniarzy z oper Wiednia, Odessy i Mediolanu. Każde miasto ma swoje kultowe postaci, pracujące w obsłudze przybytków kultury. Reżyserzy wybrali trójkę z nich, żeby przyjrzeć się życiu osób pracujących na zapleczu wielkiej sztuki.

W każdej z portretowanych osób delikatnie odbijają się cechy narodowego charakteru. Austriak jest do bólu racjonalny i zorganizowany, oddany konsekwentnie swoim pasjom. Włoch rozpolitykowany, jakby wyjęty z dzieł neorealizmu, Ukrainka jest przywiązana do rodziny, dbająca o perfekcyjny wygląd i skora do wzruszeń. Towarzysząc bohaterom, zaglądamy pod podszewkę codzienności, nasłuchujemy podawanych w pogodnym tonie historii o miłościach, iPhonach, gotowaniu risotto i wojnie o niepodległość Włoch. Uwagę twórców przykuwa zarówno historia o mediolańskim anarchiście zamordowanym przez policję w ‘69 roku, jak o wnuczku wybierającym się na studia kosmiczne do dalekiej Moskwy. To nostalgiczne spojrzenie na świat, który zaraz zniknie – dehumanizujący się rynek usług w pierwszej chwili zlikwiduje właśnie takie miejsca pracy.

Bohaterowie filmu to prawdziwi ludowi mędrcy, obdarzeni charyzmą, kochający swoją pracę. Docenia to ich klientela – dialogi z nią to jeden z najsmakowitszych fragmentów filmu. Powtarzalność gestów, celebracja chwili, świat trochę obok pędzącej nowoczesności – twórcom filmu udało się sportretować rzeczywistość będącą od naszej na wyciągnięcie ręki.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

 • czas trwania:
  80 min.
 • kraj/rok:
  Austria, Włochy, Ukraina/2016
 • reżyser:
  Pavel Cuzuioc
 • zdjęcia:
 • produkcja:
  Pavel Cuzuioc Filmproduktion
 • wybrane festiwale i nagrody:

Inne filmy z sekcji

Historie intymne

Perła Afryki
The Pearl of Africa
Święta woda
Sacred Water
Transit Havana
Transit Havana
Inne filmy z tagiem

# ekonomia

Chińskie van Goghi
China's Van Goghs
Imperium snów
Dream Empire
Podcięte kwiaty, zielone liście
Fallen Flowers, Thick Leaves
Kraina oświeconych
The Land of the Enlightened
Nie mrugaj – Robert Frank
Don't Blink – Robert Frank
Piękność jest bestią
Beauty Is The Beast
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera